Strona głównaDyscyplinaBrazylijskie Jiu JitsuJak przygotować się finansowo do wyjazdu do Rio? – BJJ Explorer

Jak przygotować się finansowo do wyjazdu do Rio? – BJJ Explorer

Jak przygotować się finansowo do wyjazdu do Rio? – BJJ Explorer

Marcin Polczyk (BJJ Explorer) zwiedził już kawałek świata, a organizowane przez niego wyjazdy do Rio cieszą się dużym zainteresowaniem.

Jak przygotować się finansowo do wyjazdu do Rio?

Teks wzięty z oficjalnego fanpage MarcinaLINK.

„Jak przygotować się finansowo do wyjazdu do Rio.

Poniższy tekst powstał jako mini poradnik dla wybierających się ze mną za tydzień na Camp, ale wydaje mi się , że przydać może się też innym, a jeśli się nie przyda to może chociaż ktoś uzna go za interesujący sam w sobie 🙂

Niestety, co trzeba powiedzieć już na początku, Rio de Janerio miastem tanim nie jest. Pod względem cen nieruchomości dzielnica Zona Sul, (strefa południowa- copacabana ipanema leblon) to jedna z najdroższych dzielnic na świecie, przy czym jak mam być szczery na wysokość ceny metra kwadratowego wpływa głównie prestiż i snobizm, bo w znakomitej większości wieżowce w tej dzielnicy pochodzą z lat 40/50/60 i swoją świetność mają już dawno za sobą. Wynajęcie mieszkania za pośrednictwem Airbnb to koszt plus minus 100zł osoba, (odrzucamy absolutne nory i ruiny oraz pałace) Hostel może być trochę tańszy. Niestety nie tylko nieruchomości w zonie sul są drogie. Jest to faktyczne centrum turytyczne Rio (jeśli nie Brazyli) i można to niestety odczuć w każdym momencie.

Ceny w knajpach są horrendalne, zauważalnie wyższe od tych warszawskich wahają się od 30 do 150zł osoba. Sytuacje ratują troszkę miejsca typu all you can eat ale z napojami i tak poniżej 30/40 zł nie zejdziemy. Alternatywa to gotowanie samemu, chociaż produkty w supermarketach niestety również nie są tanie, a im bardziej będziemy chcieli kupować produkty w stylu europejskim (nabiał, pieczywo) z tym większymi kosztami trzeba się liczyć. Co jest tańsze? Mięso i owoce, przy czym tańsze to nie znaczy, że ceny są azjatyckie. Natomiast z całą pewnością owoce tropikalne są znaczne smaczniejsze niż to co kupujemy w Polsce.
Co ciekawe ceny w sklepach i knajpach w faveli Cantagalo oddalonej od plaży ipanema o jakieś 500 metrów potrafią być niższe o nawet 50% no ale to ceny ustalane przez miejscowych dla miejscowych. Mieszkańcy slumsów raczej nie mogą liczyć na turystów.
Ceny treningów są bardzo wysokie, nie istnieje również zwyczajowy pierwszy trening gratis. Pojedyńczy trening to zazwyczaj około 50R$ czyli jakieś 55zł tydzień na przykład w akademii Rico vieiry to 150R$ czyli jakieś 165zł ceny troszkę spadają przy dłuższych okresach treningowych ale i tak nie są niskie. Niestety wszyscy wiedzą, ze gringo należy oskubać jak tylko się da.

Generalnie jeśli chodzi o koszta bazując na swoim doświadczeniu radził bym przygotwać się na wydatki rzędu 100zł dziennie plus atrakcje (Chrystus, pao de asucar, etc. )
Przykładowe ceny nie wspomniane w tekście. 1 Real brazylijski = 1,15 zł

Kokos z wodą kokosową – 5 Reali
Taksówka – 2 Reale za km
Wizyta u fryzjera – 40 reali
Litr paliwa – 4,5 reala
piwko w knajpie – 10 reali
woda do picia 1,5l – 2 reale
Acai – od 5 do 15 Reali zależnie od wielkości i dodatków
Marichuana średniej jakość 50g – 300 Reali
Koszulka localnego teamu – 50/70 Reali
Bilet autobusowy – 5 Reali
Ser żółty 500g – 20 Reali
imitacja chleba z waty – 4 Reale
Prawdziwy chleb – 20 Reali
Wjazd na Chrystusa – 80 Reali
Marichuana dobrej jakości 1g -40Reali
Szampon do włosów 400ml – 15Reali
Kimono z outletu Atama light– 300
Kimonoz outletu atama mundial- 485”

Udostępnij
Oceń artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz