Strona głównaDyscyplinaKamil Grześkowiak po zdobyciu srebra w Pucharze Europy w Grapplingu na Litwie

Kamil Grześkowiak po zdobyciu srebra w Pucharze Europy w Grapplingu na Litwie

Kamil Grześkowiak po zdobyciu srebra w Pucharze Europy w Grapplingu na Litwie

Wywiad z Kamilem Grześkowiakiem po zdobyciu srebrnego medalu w Pucharze Europy w Grapplingu na Litwie, który odbył się 04.04.2015 roku.

Kamil Grześkowiak

Witaj Kamil! Podczas, gdy inni Polscy zawodnicy odpoczywali w święta Wielkanocy Ty jako jedyny Polak startowałeś w Pucharze Europy w Grapplingu na Litwie. Skąd w ogóle taki pomysł?
Moje starty planujemy z wyprzedzeniem i tak akurat się złożyło że pokryły się ze świętami. Dodatkowo udało się zorganizować fundusze więc trzeba było skorzystać.

Czy przygotowywałeś się jakoś specjalnie do tych zawodów?
Nie przygotowuję się specjalnie pod zawody . Walczę bardzo często praktycznie co tydzień gdzieś jestem i walczę. Dlatego staram się utrzymywać cały czas w formie i nie odpuszczam treningów. Moi przeciwnicy trenują od wielu lat , a ja nadal jestem na początku swojej drogi więc trzeba ich ciągle gonić. Uważam że trzeba startować żeby się rozwijać. Lubię wyzwania a zagraniczne zawody zawsze są dla mnie wyzwaniem, nigdy nie wiem z kim będę walczył i jaki dany kraj reprezentuje poziom. Walczyłem w Niemczech, Czechach, Francji a teraz postanowiłem zobaczyć jak jest na wschodzie. Co mogę powiedzieć to Litwa jest mocna jeśli chodzi o grappling. Zawody bardzo profesjonalnie zorganizowane mimo że frekwencja zawodnicza mogła być lepsza, no ale był to debiut federacji IGF i myślę że od teraz będzie już tylko lepiej.

W jakiej kategorii walczyłeś i ile stoczyłeś walk, kto był Twoim najtrudniejszym przeciwnikiem?
Startuję w kategorii kadet do 72 kg i ta kategoria nigdy nie jest licznie obsadzona ale zawsze ktoś jest z kim można się pokulać. Te zawody były o tyle specyficzne że toczyły się do poddania a gdy nie udało się poddać zarządzano dogrywkę do tak zwanego „złotego punktu”. Taki charakter zawodów całkowicie zmienia walkę co dla mnie było dużym wyzwaniem. Jednak udało się zdobyć srebro i z tego się cieszę.

Jak oceniasz poziom organizacyjny zawodów i czym różnią się od tych organizowanych w Polsce? Organizacja na duży plus. Ceremonia rozpoczęcia, zakończenia przygotowana bardzo profesjonalnie, tego w Polsce się nie robi. Ale trudno porównywać zawody w Polsce do zagranicy. U nas na lokalnych zawodach jest od 200 do 300 zawodników a za granicą są to mega duże turnieje. Jesteśmy potęgą w BJJ i innych chwytanych sportach i to widać na arenie międzynarodowej. Mistrzostwa Polski NO-GI stały się największym turniejem na świecie. A planowane na listopad Mistrzostwa Polski BJJ też mają wielkie aspiracje. Co za tym idzie poziom zawodniczy też u nas jest mega wysoki. Za przykład można podać niedawny sukces Adama Wardzińskiego na Mistrzostwach Europy w BJJ którego serdecznie pozdrawiam .

Jak oceniasz poziom zawodniczy zawodników z innych krajów?
Walczyłem z wieloma zawodnikami z całej europy ale z całą pewnością mogę powiedzieć że najlepsi są z Polski. W mojej kategorii na wyróżnienie na pewno zasługują Igor Brzozowski, Oskar Szczepaniak, Olaf Grabowski. To są zawodnicy którzy spokojnie mogą walczyć o najwyższe laury w całej europie. Do niedawna toczyłem boje z Cyprianem Terleckim i Dominikiem Mazurem którzy są już juniorami ale z którymi nie udało mi się jeszcze wygrać. Mam nadzieję że kiedyś to się zmieni.

Kiedy kolejne zawody i gdzie?
Kolejna zawody to na pewno Memoriał Helio Gracie to jest obowiązkowa pozycja w kalendarzu każdego zawodnika . Potem Polish BJJ Challenge, Grand Prix Wielkopolski tutaj po raz kolejny spróbuję swoich sił w MMA. Na pewno będę na Pucharze Polski BJJ w Koninie na którym będzie po raz pierwszy rozgrywana moja kategoria. A dalej czas pokaże ustalamy to wraz z tatą na bieżąco, niestety moje plany ograniczają fundusze które są ograniczone. Nie mam jeszcze sponsora który zechciałby mnie wspomóc ale wszystko przede mną.

Chcesz komuś podziękować?
Wielkie podziękowania dla moich trenerów i klubów w których trenuję Gameness Team (Zenith BJJ), Wrestler, Pankration Poznań to są miejsca które mogę polecić. Osobne podziękowania dla Adama Wardzińskiego do którego mogę zawszę wpaść na kulanki oraz dla Macieja „Alfa” Glabusa który jest najlepszym specjalistą od grapplingu. Zachęcam wszystkich trenujących do aktywnego udziału w zawodach jeśli nie macie funduszy na wyjazd to obstawiajcie zawody w waszej najbliższej okolicy. Nawet jeśli nie czujecie się na siłach warto startować nie raz nie będąc w najlepszej dyspozycji wygrywałem zawody. To od nas zależy siła Polskiego BJJ!

Dziękuje Ci Kamil za wywiad i życzę jeszcze większych sukcesów zarówno na scenie ogólnopolskiej i międzynarodowej!

Udostępnij
Oceń artykuł
Komentarze

Napisz komentarz